Diyetisyen

Diyetisyen Ne Demektir?

Diyetisyen Kimlere Denir?

diyetisyen

Diyetisyen, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilmek isteyen ve beslenme ile ilgili kilo alma veya kilo verme gibi problemi olan kişilere, beslenme ilkeleri çerçevesinde hem motivasyon vererek hem de diyet tedavilerini ve beslenme eğitimlerini düzenleyerek yardımcı olan sağlık uzmanıdır. Halk arasında beslenme uzmanı olarak da tabir edilirler.

Diyetisyenler, beslenme reçetesini bireylerin sağlık durumlarını, fiziksel özelliklerini ve yaşam koşullarını dikkate alarak hazırlamaktadırlar. Günümüzde artan obezite sorunları, beslenme ile alakalı hastalıkların artışı gibi durumlar göz önüne alındığında bu meslek büyük önem arz etmektedir. Üniversitelerin “ beslenme ve diyetetik” bölümünden mezun olan kişiler diyetisyen ünvanına sahip olabilmektedir.

Diyetisyenlerin Görevleri Nelerdir?

Günümüz dünyasının getirdiği hızlı yaşam tarzı ve bunun sonucunda ortaya çıkan hızlı yemek kavramı ile insanların beslenmelerinde bozukluklar meydana gelmiştir. Beslenme bozukluklarının ortaya çıkardığı sağlık sorunları ise diyetisyenlere olan ihtiyacı arttırmıştır. Diyetisyenler, insanlara uygun yaşam tarzı ve doğru yiyecek seçimleri yapmayı sağlamak için bu konuda gıda, sağlık ve hastalıklarla ilgili en güncel halk sağlığı ve bilimsel araştırmalarını kullanarak bunları pratik rehberliğe dönüştürürler. Bireylerin, beslenme problemlerini doğru bir şekilde tespit eder, fiziksel ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak kişiye özel bir diyet reçetesi hazırlarlar. Tüm bunları yaparken aynı zamanda kişinin psikolojik durumlarını da değerlendirerek danışanla empati kurar ve onu destekleyerek bu yolda hastayı başarabileceğine dair teşvik eder. Kilo alma ya da kilo verme problemleri olanlara sağlıklı hedeflere ulaşabilmesi için danışmanlık sağlayan beslenme uzmanları, aynı zamanda güncel sağlık bilgilerini aktif bir şekilde takip ederek, besinlerin analizlerini yaparlar.

Besinlerin değerleri, yiyeceklerin vücuda girdiği anda ve depolandıkları sırada vücutta nasıl tepkimelerin meydana geldiğini, vücudun buna nasıl tepki verdiğini incelerler. Bu gibi araştırmalara dayanarak diyet ürünleri geliştirirler. Ayrıca bireysel durumlar dışında toplumun beslenme konusuyla da ilgilenen diyetisyenler, toplumun beslenme davranışlarını inceleyerek toplum diyetisyenliği yapmaktadırlar. Toplumda beslenme alışkanlıklarından kaynaklı, ileride ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinden kurtulmak ve bu hastalıkları önlemek amacı ile diyet listelerini geliştirirler. Bu bağlamda toplumu yeterli ve dengeli, ekonomik beslenme konusunda bilinçlendirmek için çeşitli eğitim programları düzenleyerek bu konuda eğitim materyalleri hazırlarlar.

Diyetisyenlerin İş İmkanları Nelerdir?

Son yılların revaçtaki mesleği olan diyetisyenliğin insan ve besin olduğu sürece iş imkanları da oldukça geniştir. Üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerinde akademisyen olarak görev yapma şansına sahiptirler. Özel kliniklerde ve devlet hastanelerinde görev yaparlar, hastaların diyetini hazırlamakla görevlidirler. Hastanelerde; tedavici diyetisyen, onkoloji diyetisyenliği, diyabet diyetisyeni, bariatri diyetisyeni, renal diyetisyen olarak çalışabilmektedirler.

Ayrıca okullarda, banka ve kamu kurumlarında, yiyecek- içecek hizmeti yapan tüm kurumlarda( otel, restoran, kafeterya vb.), yemek şirketlerinde yönetici diyetisyen konumunda iş yapabilirler. Yaşlı bakım evleri, kreşler, anne-çocuk sağlığı gibi özel bakım gerektiren kurumlar da beslenme uzmanlarına iş imkânı sağlayan diğer yerlerden biridir. Aynı zamanda sağlık kulüpleri ve fitness merkezleri gibi alanlarda beslenme uzmanlarına ihtiyaç duyulan çalışma alanlarıdır. Bunun gibi birçok yerde iş olanağı bulunan beslenme uzmanları, yazarlık yapma şansına da sahiptirler.

Gazete ve dergilerde beslenme yazarlığı yapabilir ya da artan bilgi ve deneyimler kullanılarak bu konuda kitap yazılabilir, beslenme yazarlığı kariyerini devam ettirebilirler. Ayrıca radyo ve televizyonlar gibi iletişim araçları ile beslenme programcılığı yapabilir, güzellik merkezlerinde danışan olarak bulunabilirler. Bunların dışında ise birçok diyetisyen kariyerine Ulusal Sağlık Hizmeti’ nde (NHS) çalışarak devam eder. Tüm bunlara bakıldığında diyetisyenlerin sağlık ekibinin önemli bir parçası olduğu görülmektedir.

Online Diyet Online Diyetisyen