Online Diyet

Online Diyet Nedir?

online-diyet

Online diyet, diyetisyenlerin danışanlarına telefonla görüşerek ya da e-posta, whatsApp vb. platformlardan ulaşarak beslenme durumlarındaki sorunları tespit edip kişiye özel diyet reçetesi hazırlamasını ve danışan takibini bu sosyal mecralar aracığıyla yapmasını sağlayan profesyonel hizmet şeklidir. Günümüz şartlarında yoğun iş temposu, yardım almak istenilen diyetisyen ile aradaki ulaşım uzaklığı, sağlık şartları gibi problemlerden dolayı birçok insan yüz yüze diyetisyen yardımı alamamaktır ya da uzun süreli devam ettirememektedir. Online diyet hizmeti, beslenme uzmanı ile aradaki mesafeleri ortadan kaldırarak bireylere, diyetisyenleriyle istedikleri her an görüşme fırsatı sunmaktadır. Bu hizmetten mobil uygulamalar aracılığı veya telefonla görüşerek faydalanılabilmektedir. Böylelikle danışan daima diyetisyenin sıkı takibi altında olmaktadır.

Online Diyet Nasıl Yapılır?

Online diyet, ilk olarak diyetisyenin danışanı tanıması ile başlar. Diyetisyenin, danışanına en iyi şekilde tedavi uygulayabilmesi için doğru tespitlerde bulunması gerekir. Online diyet hizmetinde bu tespitlere kan tahlili, doldurulması istenilen bilgi formları ile ulaşılabilmektedir. Danışan, beslenme uzmanına başvurduğu zaman kişiden, fiziksel özellikleri hakkında soruların sorulduğu bir bilgi formunun doldurulması istenir. Ayrıca kan tahlili de istenilerek bireyin metabolizma çalışma hızı ve kan değerlerine bakılır. Böylelikle kişideki sorunların neyden kaynaklandığı tespit edilir. Sonuçlara göre bireye özgü yeterli ve dengeli bir diyet listesi hazırlanarak diyet takibi başlatılır.

Online Diyetle Hangi Hizmetler Alınabilir?

Zayıflama diyeti: Kilo alma problemleri bulunan danışanlar için uygulanan bir diyet programıdır. Fazla kilo problemi ileride çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Ayrıca kilo problemi dış görünüşü etkilediği için bireyi olumsuz bir psikolojiye sürüklediğinden diyetisyen yardımı alınmak istenilebilir. Yeterli ve dengeli bir beslenme sistemi oluşturularak danışan bu problemlerden kurtulabilmektedir.

Kilo Koruma diyeti: Uygulanan diyetlerde en büyük sorunlardan biri ideal kiloya ulaşıldığı zaman, diyetin ve egzersizlerin sonlandırılması ile ideal kilonun tekrardan kaybedilmesidir. Beslenme şekli kişi için bir yaşam tarzı haline getirilerek kilonun korunması sağlanır.

Kilo Alma Diyeti: Beden kitle endeksi 18, 5 un altında olan bireyler çok zayıf grubuna dahil olmaktadırlar. Bu probleme sahip bireylere dengeli ve yüksek kalorili diyet programı uygulanarak tedavi uygulanmaktadır.
Hastalıklarda Beslenme Diyeti: Kalp, hipertansiyon ve kanser gibi sorunlarda beslenme konusunda titiz davranmak gerekmektedir. Tüketilen ya da tüketilecek besinler hastalığın gidişatını büyük oranda etkileyebilmektedir. Online diyet yardımıyla bu hizmetten faydalanılarak hastalar için düzenli bir beslenme programı oluşturulmaktadır.

Bebekler ve Çocuklar İçin Diyet: Bebeklik ve çocukluk çağında gelişim başladığı için beslenme bu dönemlerde büyük önem arz etmektedir. Bu konuda danışma isteyen ebeveynlere bilgi vermek için uygulanan bir diyet programıdır.

Beslenme Eğitimi: Beslenme durumu sadece hastalık veya kilo problemlerinde dikkate alınacak bir konu değildir. Güçlü, zinde bir beden ve zihin için beslenme hayatımızda büyük önem teşkil etmektedir. Bir insan her zaman beslenmesine dikkat etmelidir. Ayrıca birçok insan beslenme konusunda bilgi kirliliği yaşayabilmektedir. Beslenme konusunda bilgi almak isteyenler için yapılan bir hizmettir.

Online Diyetin Avantajları Nelerdir?

Online diyetin en büyük avantajlarından birisi vakit ve mesafe problemini tamamen ortadan kaldırmasıdır. İstenilen saatte diyetisyenle görüşme fırsatı bulabilmekle birlikte çoğu zaman yüz yüze konuşmalardan daha iyi sonuçlar vermektedir. Bazı danışanlar haftada bir kez ya da ayda bir kez diyetisyene gitmektedirler. Arada bulunan uzun zaman dilimi birçok bireyin hevesini kaçırmakta ve motivasyonunu düşürebilmektedir. Bu sebeple tedaviyi yarım bırakma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Online diyet ile diyetisyenle her an iletişimde bulunabilme imkânı ve sürekli bir takibin olması ile motivasyon yükselmekte diyet konusunda daha olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Şişli Diyetisyen Nişantaşı Diyetisyen