Online Diyetisyen

Online Diyetisyen Kimlere Denir?

online-diyetisyen

Diyetisyen, bireylerdeki çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan beslenme problemlerini tespit ederek bireylere özgü diyet programı uygulayan sağlık uzmanlarına denilmektedir. Danışanın fiziksel ve sağlık durumu analiz edilir, analiz sonuçlarına göre problemi tedavi edecek bir diyet listesi beslenme uzmanı tarafından hazırlanır. Diyetisyene beslenme hakkında bilgi almak, kilo alma, kilo verme ya da kiloyu korumak için danışılabilir. Tüm bu hizmetleri danışanlarına sosyal mecralar ve telefon görüşmeleri aracığıyla sağlayan beslenme uzmanına ise online diyetisyen denilmektedir, verdiği hizmete ise online diyet adı verilmektedir.

Online diyetisyen, bir diyetisyen de bulunması gereken tüm özellikleri barındırmakla birlikte tek farkı bu hizmetleri hasta ile yüz yüze görüşmeden, internet aracılığı ile sağlamasıdır. Danışanları ile mobil uygulamalardan ( whatsApp, instagram, e posta vb.) görüşerek bireylere özgü diyet listesi hazırlar, bu süreci aynı şekilde telefon ve uygulamalar üzerinden online olarak sıkı bir şekilde takip eder. Online diyetisyenlerin artmasıyla birlikte bu alan bir sektör haline gelmiş ve bu sektöre ilgi zamanla artmaya başlamıştır.

Online Diyetisyen Hangi Hizmetleri Verir?

Online diyetisyen, danışanlarını daha iyi tanımak ve onlara en doğru şekilde yardımda bulunabilmek için hastanın fiziksel özelliklerini ( kas bölgesi, karın bölgesi vb.) öğrenebileceği bir bilgi formu hazırlar ve danışanından bu bilgi formunu doldurmasını ister. Daha sonrasında hastanın probleminin tam olarak neyden kaynaklandığını tespit edebilmek amacıyla danışandan kan tahlili yaptırmasını ister ve bu bilgiler ışığında hastanın metabolizmasının nasıl çalıştığını, kanındaki değerlerde bir eksiklik olup olmadığını tespit ederek kişiye özgü bir diyet listesi hazırlar. Kan tahlili ve bilgi formları bu konuda çok önemlidir. Her bireye farklı bir diyet hazırlanması gerektiğinden kan tahlili ve kişinin fiziksel özellikleri hakkındaki bilgiler önemlidir, diyet reçeteleri buna göre hazırlanır.

Online diyetisyen, diyet programını başlattıktan sonra danışanının beslenme düzenini, telefon ve çeşitli platformlar aracılığıyla sıkı bir şekilde takip eder. Bu süreçte danışanın aklındaki soruları cevaplandırır, sürekli danışanıyla iletişim halinde bulunur. Aynı zamanda hastaya bu süreç boyunca empati yaparak ve motivasyon sağlayarak hedefine ulaşmasında yardımcı olur. Kilo alamama, kilo verememe, kilo koruma ya da beslenmeye bağlı hastalıklarda online diyetisyene başvurulabilir.

Online Diyetisyene Başvurmanın Avantajları Nelerdir?

Hızlı yaşam koşulları, yoğun iş temposu, bireylerin kendine vakit ayıramama gibi problemlerinden kaynaklı beslenme düzenlerinde bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte toplumda obezite sorunu, yanlış beslenmeden kaynaklı bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla hastalık oranlarında artış meydana gelmiştir. Bu sebeple birçok insanın diyetisyene olan ihtiyacı artmış ama diyetisyene ulaşma imkânı da bir o kadar azalmıştır. Ayrıca birçok insan beğendiği, takip ettiği bir diyetisyenin uzak şehirlerde veya ülkelerde ikamet etmesinden dolayı ulaşma imkânı bulamamaktadır. Bu durumların sonucunda problemler artmakta ama çözümlere ulaşılamamaktadır.

Bu sınırları ortadan kaldıran online diyetisyenler, internet üzerinden sosyal mecralar aracılığıyla, danışanlarıyla iletişime geçerek vakit ve mesafe sorunlarını ortadan kaldırarak online diyet hizmeti vermektedirler. Böylelikle artık mesafeler ve zaman, diyetisyenlere ulaşmak için artık bir engel teşkil etmemektedir. Beslenme uzmanları danışanlarıyla birebir görüntülü ya da mesajlaşma yoluyla iletişime geçerek bireylere istedikleri her an kendisine ulaşma imkânı vermekte ve onlara diyet konusunda yardımcı olabilmektedir. Çalışırken, evdeyken, dışarıdayken istenilen zamanda online diyetisyene başvurulabilir ve beslenme programı online olarak uygulanabilir.

Bu sebeple insanlar diyetisyenlere artık daha rahat ulaşma imkanları bulduklarından motive olmaktadırlar. Diyetisyenin sıkı takibi ile diyet reçetesinden sapmamakta ve istedikleri hedefe daha kolay ulaşabilmektedirler.

Diyetisyen Online Diyet