Özel Diyetisyen

ÖZEL DİYETİSYEN

Özel Diyetisyen, insanların doğru bir şekilde, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri adına yemek listeleri hazırlayan, yiyeceklerin sağlığa uygunluğunu kontrol ederek, pişirilme ve sunulma standartları konusunda çalışan kişidir. Özel diyetisyen, mevcut besin kaynaklarını ekonomik bir şekilde ve sağlık normlarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan uzman kişidir. Aynı zamanda beslenme konusunda bireyi ve toplumu bilgilendirme görevine sahiptir.

Özel diyetisyenler, üniversitelerin, Beslenme ve Diyetetik bölümünden, 4 yıllık eğitim-öğretim programını tamamlayarak mezun olurlar ve bu diplomayla çalışırlar. Görevleri, danışanlarının beslenme programlarını düzenleyerek sağlıklı beslenmeye teşvik etmek ve toplu beslenmelerde günlük menü planları ve programlarını oluşturmaktır. Beslenme, insan hayatının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi adına oldukça hayati bir konudur.

Doğru şekilde, insan sağlığını bozmadan beslenmek için diyetisyenlere önemli görevler düşmektedir. Çünkü vücut karmaşık bir sistemdir. Bu sistemi ayakta tutabilmek adına beslenme programı hazırlanırken birçok detay düşünülmelidir. İnsan sağlığının korunması açısından da diyetisyenler önemli bir görev üstlenmektedir. Çünkü insanlar genelde kilo verme amaçlı diyetisyenleri tercih ediyor. Bu sebeple kilo verirken sağlığın bozulmaması ve bağışıklık sisteminin çökmemesi gerekir. Kan değerlerindeki değişimler, farklı hastalıklara vücudu açık hale getirebilir.

özel diyetisyen

ÖZEL DİYETİSYEN GÖREVİ NEDİR?

Özel diyetisyenler, insanların sağlıklı yaşaması için gerekli beslenme programlarını ayarlar. Görevlerini özetleyecek olursak, besinlerle ilgili gerekli verileri araştırmak ve beslenme programlarına entegre etmektir. Kişilerin, yaş, boy, kilo ve vücut özelliklerine göre alınması gereken günlük kalori ve enerji destekli besinlerden oluşan bir rutin plan hazırlamaktır.

Ayrıca, yanlış beslenme alışkanlıklarını ortaya çıkararak bu konuda kişileri sağlıklı besinlere yönlendirmektir. Örneğin, bir kişi tatlıyı çok seviyorsa, kalorili tatlıları yememesi söylenmelidir. Ancak kişi tatlı olmadan yapamıyorsa da sağlıklı olan tatlı atıştırmalıklar önerilebilir. Özel diyetisyenlerin görevlerinden bir diğeri ise sağlıklı besinleri gruplandırarak, diyet programlarını şekillendirmektir. Ayrıca mevsimsel olan gelişen viral hastalıklara iyi gelen besinleri bularak listeleri ekler.

Toplumu bilinçlendirmek için gerekli çalışmaları yaparak insanları bilgilendirir ve sağlıklı beslenme için eğitim programları hazırlar. Özel diyetisyenler, besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirlmesi ve tüketim miktarlarına kadar tüm süreçleri düzenleyerek planlar. Kurum diyetisyenleri ise toplu halde çalışılan ortamlarda tüketilen yiyeceklerin planlamasını yapar. Günlük alınması gereken kalori miktarı, enerji miktarı gibi durumlar hesaplanarak sağlıklı beslenme planlanır. Aynı zamanda kurumdaki çalışanlara sağlıklı beslenme konusunda eğitimler vererek sağlıklı yaşam hakkında telkinlerde bulunur.

ÖZEL DİYETİSYENİN GÜVENİLİR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Özel diyetisyenler, sağlıklı olsun ya da olmasın, danışanının mutlaka mevcut ya da olabilecek rahatsızlıklarını düşünerek beslenme ve diyet programlarını planlamalıdır. Doktorluktaki uzmanlık alanları gibi, beslenme uzmanlığında da diyetisyen, tedavi ve diyet listesi sunduğu alanlarda lisans ve yüksek ihtisas eğitimini yapmış olmalıdır.

Örnek verecek olursak, diyabet üzerine herhangi bir eğitim almadan, bu konuda kurslara ve seminerlere katılmadan ve daha önce bu konuda bir danışanla çalışmamış diyetisyenler şeker hastalarına doğru bir beslenme programı yazması mümkün değildir. Bu yüzden özel diyetisyenlerin, beslenme programı yazabileceği muhtemel alt hastalıklara sahip kişilerle alakalı eğitimler alarak bilgilenmesi gerekir. Bu yüzden özel diyetisyenlerin en çok yardım aldığı kişiler tıp doktorlarıdır. Farklı alanlarda eğitim alarak bunları birleştiren diyetisyenler kaliteleriyle de ön plana çıkarlar ve daha çok tercih sebebi olurlar.